• XVI edycja pikniku malarskiego "Sielskie klimaty 2019"...

3 października 2019 r.

Już po raz szesnasty malarze z całego Śląska spotkali się w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie, by przenieść barwy jesieni chorzowskiego skansenu podczas pikniku malarskiego "Sielskie Klimaty". Piknik malarski to impreza rozwijająca aktywizację twórczą dzieci i młodzieży w zakresie malarstwa tj.: wykonywanie prac plastycznych w plenerze, rozwijanie umiejętności poszukiwania inspiracji w istniejących obiektach architektonicznych, sztuki stosowanej. Działania te mają również na celu popularyzację zbiorów parku etnograficznego, jednocześnie przybliżenie kultury materialnej dawnych wieków na terenie Śląska.

Nasi uczniowie z pełnym zaangażowaniem budowali językiem plastycznym niepowtarzalny klimat tego wyjątkowego miejsca. W konkursie w czwartek 3 października reprezentowali nas: z kl. 5 B (Emilka Mesjasz, Martyna Szarzyńska i Rysiek Wróbel), kl. 6 B (Oliwia Buczek, Marysia Glasder, Wiktoria Iwankowska, Beata Niepsuj, Kacper Kiszkunas, Kuba Kosiński i Szymon Gryncewicz), 7 B (Krzysiu Poniatowski oraz Oskar i Kacper Majerowscy) oraz kl. 8 B (Beata Krzyszczyk i Oliwia Bąk).
    Uczestnicy pleneru opanowali cały teren skansenu. Niektórzy upodobali sobie drewniane chałupy, inni skupili się na kapliczkach, czy szerszych krajobrazach. Pogoda tego dnia w miarę dopisała i mimo chłodnego poranka, podczas pleneru wyjrzało słoneczko. Nasi uczniowie oprócz wykonania prac malarskich, mogli zobaczyć wnętrza chałup i zjeść smaczne kiełbaski z grilla.

Pamiętajmy jednak, że plener jest jednocześnie konkursem. Profesjonalne jury w skład którego wchodzą m. in. profesorowie ASP w Katowicach wybierze najlepsze impresje z pleneru i ogłosi laureatów podczas finisażu w Liceum Plastycznym w Katowicach. /Joanna Born-Pilsyk/