Po raz drugi jedziemy do Gdańska!

7 marca 2015 r.

Odyseja Umysłu to przyjazny program edukacyjny realizowany w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Patronat nad polską edycją sprawuje Minister Edukacji Narodowej.

Naszym celem jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek. Uczymy dzieci i młodzież kreatywnego i krytycznego myślenia, angażując grupy uczestników w proces twórczego rozwiązywania problemów rozbieżnych – czyli takich, które rozwiązać można na wiele sposobów.

Odyseusze uczą się marzyć – odważnie i w oparciu o cele, myśleć – samodzielnie i nieszablonowo, i tworzyć – rozwiązania oryginalne i efektywne zarazem. Zachęcamy ich, by działali w duchu innowacji – łamiąc schematy i przyzwyczajenia, i w duchu kooperacji – z otwartością na pomysły i opinie innych. Stawiamy przed nimi wyzwania, które wymagają łączenia w praktyce wiedzy i wyobraźni, nauki i sztuki, rąk i umysłów. Jesteśmy przekonani, że w dzisiejszych czasach warto kształcić inicjatorów, nie imitatorów; ryzykantów, nie replikantów; pomysłodawców, nie podwykonawców.

W tym roku naszą szkołę reprezentowały trzy drużyny. Pod opieką p.Dominika Stolki i p.Dyrektor uczniowie klasy 1a i 2a rozwiązywali problem Puszki Pandory, pod opieką p.Magdaleny Sukiennik uczniowie klasy 3b również zajmowali się tym problemem lecz w innej kategorii wiekowej. Pod opieką p.Magdaleny Droś-Gałeckiej i p.Magdaleny Bober uczniowie klasy 3a zajęli się niemym filmem. Właśnie ostatnia grupa zakwalifikowała się do eliminacji ogólnopolskich i pojedzie po raz drugi do Gdańska. Na szczególne wyróżnienie zasłużyła także drużyna klasy 3b, której do wygranej zabrakło trochę szczęścia...

Wszystkie grupy podeszły do swoich tematów bardzo ambitnie i twórczo, wykazali się dużym nakładem pracy, tworzyli, marzyli, ryzykowali - czyli zostali prawdziwymi ODYSEUSZAMI. Wyruszyli w tę podróż i zdobyli doświadczenia na całe życie…
Każda z grup zasługuje na wygraną dlatego gratulujemy wszystkim.

Copyright© Gimnazjum nr 5 w Bytomiu